Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0949 013 328
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 200 € a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

14.09.2021

Chráňte si sluch. Počujete?

Kedy začína hluk ohrozovať zdravie?

Riziko spojené s hlukom závisí vždy na dvoch faktoroch - sile hluku a jeho trvaní. Sila hluku sa vyjadruje ako hladina akustického tlaku - jednotkou je dobre známy decibel - dB. Hranice, keď hluk môže poškodiť vaše uši, je 85 dB. Doba, počas ktorej je ľudský sluch schopný vydržať vystavenie danému hluku, sa logaritmicky kráti. Každé 3 decibely navyše znamenajú polovičný čas, počas ktorého môže ľudský sluch danú hladinu hluku vydržať.

Hladina akustického tlaku

85 dBkosačka na trávu
91 dBvlak v pohybe
97 dBvŕtačka
100 dBmotorka
103 dBpneumatická zbíjačka

106 dB

rockový koncert
109 dBobrábací stroj
124 dBpneumatická nitovačka
140 dBštart tryskáča
160 dBvýbuch, výstrel z brokovnice

Čítajte štítky na prístrojoch

Riziko u tzv. rázového či impulzného zvuku trvajúceho menej než sekundu (výstrely, údery nitovačky či dierovačky, výbuchy) je jasné a taký zvuk môže byť dokonca bolestivý. Hrozí okamžité poškodenie sluchu, pretože organizmus nie je schopný sa takému hluk prispôsobiť. Riziko dlho-dobejšieho vystavenia hluku s intenzitou 85 - 120 dB spočíva v tom, že si jeho nebezpečenstvo neuvedomíte a ochranu sluchu podceníte.

Strata sluchu, šumenie v ušiach alebo poruchy spánku na seba nenechajú dlho čakať. Preto si pri práci s akýmkoľvek prístrojom vždy prečítajte, akú intenzitu hluku vydáva. Túto informáciu zistíte zo štítka na prístroji. Následne si zadovážte adekvátnu ochranu.

Možnosti ochrany

Fatálnym omylom pracovníkov v hlučnom prostredí je presvedčenie, že si uši na hluk zvyknú. Opak je pravdou a dlhodobé vystavenie nadmernému hluku môže spôsobiť nevratné poškodenie sluchu. Citlivosť je u každého iná, takže vopred neposúdite, či sa sluch nepoškodí. Preventívnou ochranou, ale nič nepokazíte.

Prostriedky na ochranu sluchu sa delia na mušľové (slúchadlá) a zátkové (štuple do uší). Mušľové chrániče sú pohodlnejšie, pretože ich nemusíte zavádzať do uší a tiež je jednoduchšie slúchadlá zložiť a zase ich rýchlo nasadiť. V niektorých prípadoch je ale použitie slúchadiel nevyhnutné.

Pri každom výrobku je vždy uvedená informácia, o koľko dB dokáže znížiť hladinu hluku. Ak zátková ochrana (štuple do uší) nedokáže stlačiť hladinu akustického tlaku, ktorému ste vystavení pod únosnú hranicu - 85 dB, mali by ste štuple do uší kombinovať so slúchadlami.

V našej ponuke nájdete kvalitné ochranné pomôcky rôznych výrobcov:

  • mušľové chrániče podľa normy EN 352-1,
  • zátkové chrániče podľa normy EN 352-2,
  • mušľové chrániče s upnutím na prilbu podľa normy EN 352-3,
  • mušľové chrániče so vstavaným prijímačom a mikrofónom podľa normy EN 352-6.

po kliknutí na tento odkaz budete presmerovaní priamo do našej ponuky chráničov sluchu,ktoré máme skladom a doma ich môžete mať do 24 hodín od vykonania Vašej objednávky

https://www.bautex.sk/Ochrana-sluchu-c6_20_2.htm

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

                       

 

 

 

 

             

 

                        

 

                      

         

 

 

                                                        

 

 

   

 

 

BAUTEX © 2022, BRP s.r.o.