Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0949 013 328
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 200 € a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

26.08.2021

Na smog obyčajný respirátor nestačí.

Podľa čoho vybrať tú správnu masku

Často sa používa názov respirátor alebo rúško, presný názov znie filtračná polomaska. Filtračné polomasky sa delia do kategórií podľa toho, aké množstvo prachových častíc zachytia. Množstvo sa určuje podľa násobku najvyššej prípustnej koncentrácie látok v ovzduší NPK-K a prípustného expozičného limitu látok v ovzduší - PEL. Tieto limity sú stanovené nariadením vlády.

Filtračná triedaMaximálny násobok NPK-P/PELChráni proti
FFP14xnízkej koncentrácii prachu/aerosólu
FFP212xstrednej koncentrácii prachu/aerosólu
FFP350xvysokej koncentrácii prachu/aerosólu

Najčastejším poškodením v prípade, že svoje dýchacie cesty vystavíte prachovým časticiam, je rozdutie pľúc. Pri ňom klesá rýchlosť okysličovania krvi a pociťujete nedostatok kyslíka aj pri menšej námahe. Každý problém s dýchacími cestami začína kašľom, takže nič nepodceňujte.

Ak sa chcete chrániť i pred plynmi (pozor - nie toxickými) s nepríjemným zápachom, zadovážte si masku s aktívnym uhlím. Aktívne uhlie filtruje plyny a zbaví vás nepríjemných zápachov z okolia. Dôkazom funkčnosti aktívneho uhlia je napríklad jeho použitie pri zachytávaní prchavých pár z benzínu u automobilov alebo v digestoroch. Aktívnym uhlím je vybavený napr. respirátor Refil 641 FFP2.

Pozrite si rozdelenie jednotlivých činností podľa kategórií filtračných tried s uvedením odporúčaného použitia aktívneho uhlia.

FFP1FFP2FFP3
sadrovaniebrúsenie, rezanie, vŕtanie a pod.: betónu, kameňov, kovov, mäkkých drevín, sklapráce s tvrdým drevom
manipulácia s cementomzváranie ocele, zinku (proti dymu vznikajúceho pri zváraní sa hodí aktívne uhlie)zváranie nerezovej ocele/hliníka
ťažba uhlia/kameňapostrekovanie proti škodcom (aktívne uhlie)manipulácia s azbestom a olovom
rastlinná výrobakontakt s alergénmi - peľ, zvieracia srsť, roztoče, plesnekontakt s vírusmi
práce v textilnom priemyslekontakt s baktériami a so smogom 


Pozor - jedná sa len o odporúčania. Je na vás, aký typ ochrany zvolíte. Rozhodnite sa, akú mieru ochrany vyžaduje vaša práca, napríklad podľa bezpečnostného listu, ktorý musí obsahovať každá nebezpečná látka a zmes. Vždy si poriadne prečítajte i návod na použitie ochranných prvkov, aby ste sa vyhli poškodeniu dýchacích ciest. O dôležitosti návodov na použitie a bezpečnostných listoch jsme už písali.

Potrebujete vyšší stupeň ochrany?

Každý respirátor má jedno z označení R - reusable alebo NR - non reusable. Polomasky s označením NR by ste správne mali po jednom použití vyhodiť, pretože sa nedajú dezinfikovať a preto nemôžu správne fungovať pri ďalšom použití. Masky s označením R môžete použiť viackrát - vždy pozorne čítajte návod na použitie.

Doteraz sme sa venovali polomaskám, ktoré sú účinné proti prachovým časticiam. Pokiaľ však prichádzate do styku s chemickými látkami, napríklad pri odmasťovaní povrchov alebo chemickom čistení, musíte použiť vyšší stupeň ochrany. Potrebujete polomasku s vhodným filtrom.

Filter potrebujete i v prípade, že sa chcete chrániť proti smogu. Respirátor je dostatočnou ochranou v prípade, že hydrometeorologický úrad vyhlási zvýšenú prašnosť v ovzduší. V prípade zvýšenej hladiny škodlivých látok - prevažne SO2, ktorý tvorí smog, potrebujete polomasku s filtrami. Je však nereálne, aby v oblastiach zasiahnutých smogom všetci nosili filtračné polomasky. V smogovom období tak odporúčame obmedziť vychádzanie alebo odísť do prírody, pretože obyčajný respirátor nepostačuje.

Polomaska s filtrami Spirotek HM8500

V prípade, že chcete chrániť svoje pľúca pred vdychovaním škodlivých látok, potrebujete polomasku s vhodnými filtrami. Ak je látka tak agresívna, že sa do tela môže dostať aj cez očné sliznice, je pre 100% ochranu nutné použiť celotvárovú masku.

Celotvárová maska Spirotek FM9500

V prípade, že v miestnosti nie je prísun kyslíka, nepomôžu vám ani filtre. Ak nemáte prísun čerstvého vzduchu, potrebujete dýchací izolačný prístroj, ktorý používajú napr. hasiči.

Dýchací izolačný prístroj Scott Contour 300

Všetko je zbytočné, ak vám maska nesedí

Správna maska, filter ani aktívne uhlie nebudú nikdy správne fungovať, ak vám maska správne nedosadá na tvár. Najprv si musíte vybrať správnu veľkosť S, M alebo L. Pri používaní je nutné mať hladko oholenú tvár, aby maska presne sedela a priliehala na tvári. Ak máte dlhé vlasy, zopnite si ich dozadu a dajte si dole všetky šperky. A aby ste mali istotu, že maska bude vždy dokonale sedieť, siahnite po tvarovateľnej maske.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

                       

 

 

 

 

             

 

                        

 

                      

         

 

 

                                                        

 

 

   

 

 

BAUTEX © 2022, BRP s.r.o.