Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0949 013 328
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 200 € a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
 • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

27.08.2021

Nadšenie domácim majstrom nechýba

Domáci majstri, ktorí sa na jar vrhajú do nových projektov sú plní elánu. Často im však chýba opatrnosť a ochranné pomôcky. Napríklad pri práci s motorovou pílou je hrozba očividná, ale ani pri natieraní plotu alebo pri prácach v záhrade nie ste v bezpečí. Pre vašu vlastnú bezpečnosť odporúčame: čítajte ďalej. Spolu si prejdeme 4 najčastejšie domáce činnosti a aj to, aké pri nich hrozí riziko.

S motorovou pílou opatrne...

Nezáleží na tom, či chcete zrezať strom motorovou pílou alebo len skrátiť živý plot elektrickými nožnicami. Šľapky a šortky nechajte doma. Moderné píly síce majú antivibračné systémy, brzdy alebo zachytávače reťazí, ale bez ochranných pomôcok by ste pílu nemali ani len naštartovať. Ak sa vám zošmykne po klzkom kmeni priamo na nohu, brzda sa nestihne aktivovať a následky môžete niesť celý život.

Ochráni vás odolný odev v kombinácii s ochranou tváre, poriadna obuv a veľmi dôležitá (ale často podceňovaná) ochrana sluchu. Žiadnemu domácemu majstrovi s motorovou pílou v rukách by nemali chýbať nohavice 1XSP alebo nohavice Pluto. Tieto vybrané druhy nohavíc spĺňajú európsku normu EN 381 pre prácu s motorovou pílou.

1XSPPluto

Nohavice sú vystužené špeciálnou vrstvou, ktorej tkanina sa pri kontakte s pílou začne okamžite namotávať na reťaz a píla sa tak okamžite zasekne. Rovnakú podšívku majú i ochranné rukavice a bezpečnostná obuv, ktoré tiež patria k potrebnej výbave. Pílu si môžete namieriť priamo na nohu a nič sa vám nestane.

Při práci v horku oceníte účinný systém odvětrávání v zadní části. Ani v úmorném vedru si však nesundávejte prilbu s drôteným štítom chrániacim tvár.

Ani kladivo a šraubovák nie sú bez rizika

Bez príručného náradia sa neobíde žiadna domácnosť. Často sa používa a aj preto je s drobným náradím spojený veľký počet zranení. Zvlášť, keď sa používa nevhodne a neudržiava sa.

Správne náradie:

 • nesmie byť poškodené,
 • musí byť čisté a naostrené,
 • musí ho používať len skúsená osoba.

Tieto podmienky sú málo kedy splnené. Preto je vhodné mať pri práci s ručným náradím rukavice. Najčastejšie totiž dochádza ku zraneniu prstov, chrbtu ruky, dlaní a predlaktia.

Na jemné činnosti sa najviac hodia bezšvové rukavice, s ktorými vám zostane v prstoch cit a zároveň sú vaše ruky v bezpečí. Vďaka protišmykovému povrchu sa náradie i lepšie drží. Ak pri práci s náradím prenášate aj ťažké predmety ako napr. tehly alebo tlačíte fúrik, zídu sa vám rukavice s vysokým stupňom ochrany proti oderu. Obe vlastnosti splňujú kombinované rukavice.

Bezšvové rukaviceRukavice proti oderuKombinované rukavice
undefined
 
 

Maľovanie, natieranie a práce s nebezpečnými látkami

Keď idete maľovať, zoberiete si asi nejaké staré tričko, tepláky a tenisky. Nejaký ten fľak od farby vás príliš netrápiť nebude. Pri maľovaní a prácach s chemickými látkami, ale hrozia závažnejšie veci ako fľaky na oblečení a to kvapnutie tekutiny do oka alebo podráždenie pokožky či pľúc agresívnou látkou. A to je zbytočne vysoká daň za podceňovanie ochrany pri natieraní.

Oko je na chemické látky najcitlivejšie, preto sú veľmi dôležité ochranné okuliare. Zvoľte si napríklad tie s tmavými sklami a zabijete dve muchy jednou ranou, pretože vás pri natieraní plotu nebude oslňovať slnko.

I-Spector Halton


Niektoré látky vo farbách, lakoch alebo riedidlách môžu byť nebezpečné aj pre vaše pľúca. Vhodný respirátor alebo tvárová polomaska sa tak stávajú nutnosťou. Vždy si prejdite priložený bezpečnostný list, z ktorého sa dozviete, ktoré pomôcky sú nevyhnutné. Ak nechcete vdychovať nepríjemné pachy vyberte si respirátoru s aktívnym uhlím.

Samotné oblečenie riešiť príliš nemusíte. Len si dajte pozor, aby ste v prípade potreby mali zakryté celé telo. Aby ste si nemuseli ničiť drahé montérky, použite lacný jednorazový oblek a nebude vás mrzieť, že ho po maľovaní celý vyhodíte.

Práce v záhrade

Pri práci v záhrade sú rukavice štandardom. Zadovážte si ale také, ktoré splnia svoj účel. Staré rukavice už často trpia únavou materiálu a nemusia vaše ruky dobre chrániť. Vždy si vyberte model podľa toho, na akú prácu sa chystáte.

 • Celokožené rukavice s podšívkou a dlhšou manžetou na prácu s ostnatými rastlinami - napríklad Undulata.
 • Pri práci s nožom voľte rukavice s ochranou proti porezu - Cooper strong.
 • S rukavicami Rallus zase získate cit na jemnejšie práce.
 • Rukavice Tetrax majú vďaka latexovému spracovaniu skvelý úchop a nástroje sa vám nevyšmyknú z rúk. A sú nepremokavé
 • Dámy, ktoré aj pri prácach v záhrade chcú pekne vyzerať, ocenia dizajnový rad KIXX. Z pestrofarebných rukavíc určite vyberiete pekný model aj pre svoje deti.

Pri záhradkárčení nezabúdajte ani na nohy. Pri prácach v nespevnenom teréne je poriadna obuv nevyhnutná. Najmä na jar je pôda veľmi nasiaknutá vodou a pohyb v nevhodnej obuvi môže byť nebezpečný ako pre členky, tak v prípade pádu aj pre chrbticu.

Voľte medzi pracovnou a bezpečnostnou kategóriou obuvi podľa toho, akú nebezpečnú prácu vykonávate. Pri sadení stačí pracovná obuv, ak beriete do ruky napr. rýľ, tak sú lepšou voľbou bezpečnostné topánky.

 • Pracovné čižmy sú vhodné na pohyb v nespevnenom teréne - napríklad Ginochio. Pri chladnejšom počasí sa hodia zateplené Gumofilc.
 • Bezpečnostné čižmy majú vystuženú špicu a sú tak odolné proti pádu predmetu na nohu alebo voči prepichnutiu. Napr. Eurofort alebo Steplite pu boots.
 • Klasická obuv by mala byť členková, najmä ak nechcete mať v topánkach hlinu. Vyhľadávaným typom sú tzv. farmárky - napr. od firmy Black Knight.
 • Bezpečnostné klasické topánky so spevnenou špicou sú napr. Wuja ankle.

Na oblečení v záhrade pánom väčšinou veľmi nezáleží a uspokoja sa s klasickými modrými montérkami. Pre ženy máme krásnou kolekci oblečení Yowie. Ak chcete odev, ktorý vydrží i väčšiu záťaž, určite si vyberiete z našej kolekcie Assent alebo OS.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

                       

 

 

 

 

             

 

                        

 

                      

         

 

 

                                                        

 

 

   

 

 

BAUTEX © 2022, BRP s.r.o.